Inšpirácia prichádza, keď ju človek najmenej čaká. Stačí ju iba počúvať

Ich návrhy sú funkčné, nadčasové, no rovnako majú iskru, šmrnc a sú vyrobené s remeselnou precíznosťou. Andrej a Renáta Veselí sú dizajnéri a ako manželia sa spolu už dve desaťročia venujú navrhovaniu a realizáciám najmä interiérov, ale svoje dizajnérske umenie uplatňujú aj pri návrhoch okolia domov i zariaďovaní hotelov. Ich cítenie dizajnu sa stretáva s predstavami klientov a výsledkom hľadania sú projekty interiérov, v ktorých ľudia nachádzajú pohodlné domovy. Zakladateľ ateliéru Andrej Veselý tvrdí, že len v atmosfére dôvery môže vzniknúť kvalitné nadčasové dielo.

S manželkou vytvárate tvorivú dvojicu. Ako v takejto spolupráci vzniká návrh?

Kreatívne myšlienky si zdieľame spolu s manželkou. Ona sa potrebuje na dané zadanie najprv naladiť. Na tvorbu potrebuje pokoj a sústredenie. Niekedy to trvá pár dní, inokedy dlhšie. Obvykle začína riešením dispozície, prvé verzie mi vytlačí a začíname ich spolu konzultovať. Ja rád kreslím klasicky ceruzou alebo perom. Keď si berieme z oboch foriem to najlepšie, práca nás baví a to cítiť aj vo výsledku. Návrhy sa snažíme premyslieť už od začiatku do detailov a komplexne. Je to náročnejšie, no neskôr sa nestratia súvislosti. Z fotiek našich realizácii vidieť, že máme radi funkčný a praktický dizajn. Odolné materiály a povrchy, ktoré sa ľahko čistia. Mojou doménou je zabezpečenie realizácie na kľúč. Spolu s návrhom je realizácia naša hlavná služba. Do budúcnosti by sme chceli pre klienta poskytovať aj detailne upratanie celej jeho nehnuteľnosti pred nasťahovaním.

Čomu ste v dizajne aktuálne podľahli a čo vás baví?

V poslednej dobe nás najviac inšpiruje príroda. Túto vetu sme veľmi často čítali a rokmi sme do nej dozreli aj my. Manželku začalo baviť pestovať kvety a keďže máme obaja radi v interiéri bujarú zeleň, mení sa aj naše bývanie na sympatickú džungľu.

Sú zadania, na ktoré sa špecializujete?

Sme typ ateliéru, ktorý nepreferuje jednu formu. Rovnako pozeráme na interiér bytu, domu alebo hotela. Dôležité pre nás je, ako vieme naplniť obsah konkrétneho priestoru. Či už citom pre jeho génius loci, príbehom majiteľov, alebo len intuíciou pri práci so svetlom, materiálmi a farbami. Tvorca by mal byť otvorený vplyvom, ktoré sa okolo neho točia. Inšpirácia prichádza, keď ju človek najmenej čaká.

Aké farby preferujete?

Páčia sa nám jemné odtiene riečnych kameňov, ale aj hutné tmavé farby. Niekedy nám dá dosť práce presvedčiť klienta, že to nebude veľmi tmavé. Sme presvedčení, že ak si majiteľ nehnuteľnosti zvolí svojho dizajnéra, mal by mu dôverovať. Len v atmosfére dôvery môže vzniknúť kvalitné nadčasové dielo.

Ktoré realizácie vám utkveli v pamäti?

Aj po čase sa nám páči návrh výstavného stánku pre výrobcu dverí Wensdoor. Pretože máme s firmou dobrý vzťah, dali nám pri koncepte aj detailoch voľnú ruku. Doteraz si pamätám, ako sme niekoľko dní o forme stánku uvažovali. Manželka potom jedného dňa vstala zo sedačky, sadla k počítaču a bolo to. Na tomto príklade bola vidieť inšpirácia, ktorá prišla a stačilo ju iba počúvať. Napriek tomu, že Wensdooráci stánok zabudli prihlásiť, tak ho porota vyhlásila ako najlepší výstavný pavilón na nitrianskom výstavisku.

Druhým dielom, na ktorý sme pyšní, je hotel Malvázia na Záhorí. Zadanie vytvoriť komorný rodinný hotel sme dostali od klientov, pre ktorých sme už viackrát úspešne pracovali. Príjemné bolo, že sme sa dobre poznali a mali ich dôveru. Ďalšia dobrá vec bola načasovanie, na projekt aj samotnú realizáciu sme mali dostatok času. Dodnes si myslím, že sme deti šťasteny. Všetko išlo hladko a dobrá energia sa v budove zachovala. Pri tvorbe hotelových priestorov boli zaujímavé konzultácie s profi firmami z hotelového gastra a služieb. Vždy je zaujímavé pri tvorbe detailu napríklad vo wellness vedieť, ako by mal celý priestor fungovať – ergonómia, ekonomika, psychológia. Táto komplexnosť je na zadaní tohto typu podľa mňa najzaujímavejšia.

Do tretice by som spomenul byt v Nitre pre mladého rozcestovaného chalana. Dostal sa k nám cez svoju maminu, ktorej sa na jednej sociálnej sieti zapáčila naša fotka. Následne sme telefonicky ladili jeho predstavy spolu s našimi názormi, čo s interiérom urobiť. Tým, že jeho zadanie nebolo na začiatku jasné, potrebovali sme si odpovedať na otázky typu – pre koho ideme interiér realizovať, koľko ľudí a v akom časovom horizonte tu bude bývať, ako tomu prispôsobiť rozpočet a podobne. Až po nájdení odpovedí sme začali pracovať na dispozícii a samotnom návrhu. Komunikácia prebiehala cez rôzne média na diaľku, ale všetko fungovalo napriek vzdialenosti super. Asi je pravdivé tvrdenie, že keď sa ľudia chcú dohodnúť, tak sa dohodnú. Pamätám si aj jednu vetu od klienta, keď vznikal rozpočet, že veci nemusia byt zlaté, postačí, keď budú kvalitné a pozlátené. Po zrealizovaní sa mi klient poďakoval, že som nechcel urobiť kompromisy tam, kde by nám to čas vrátil aj s úrokmi.

Z rozhovoru s Branislavom Koscelníkom pre TOP HORECA

Atelier Vesely foto